מה זה טיפול הוליסטי?

כשאומרים הוליסטי מתכוונים לשלם. השלם הוא בעצם אוסף של נקודות מבט שמנסות לבחון את הקושי העומד לפנינו גם דרך היבט רגשי, מנטלי, רוחני ואף למיסטי.

נראה שהחיפוש אחר נקודות היבט נוספות מתנהל על ציר שמתחיל בנקודת שליטה מציאותית ומוחשית ועד לנקודת איבוד שליטה בלתי מציאותית ובלתי מוחשית. עקב כך זוכה, לעיתים, הגישה ההוליסטית להתנגדות ולביטול שבאים לידי ביטוי במילים כמו: 'אלטרנטיבי', 'עידן חדש', 'דת', 'מיסטיקה'.

מי שמוכן לאמץ את הגישה ההוליסטית יגלה להפתעתו שככול שמתרחקים מהקיים והמוחשי כך מתקבלים הסברים יותר לוגיים, משמעותיים, משכנעים ומציאותיים. בנקודה הכאילו הכי רחוקה מהמציאות מציגה לנו הגישה ההוליסטית את ההסבר המציאותי ביותר.


בטיפול זוגי התחילה ההתייחסות במציאת פתרון צר ומקומי שבא לידי ביטוי ביצירת הסדרים, עריכת הסכמים, ומעבר לתהליך של גישור ופישור.

בהמשך הגיעה שיטת ה-'אימגו' שטענה שכל אחד מבני הזוג צריך להתפתח ולסגור דברים מן העבר. לפי השיטה, המרחב הזוגי הוא המרחב האידיאלי לצורך ההתפתחות ולכן, הקונפליקטים, קשים ככול שיהיו, חיוניים להתפתחות כי הם משמשים אותנו בעצם לצורך התפתחות.

ואז הגיעו גישות מיסטיות דתיות ורוחניות שטענו שמטרת ההתפתחות היא לצורך חיבור בין בני הזוג, והחיבור, הקשר הזוגי, הוא בעצם כלי קיבול שנועד לקבל אנרגיה קוסמית מהיקום הרחב, (שכינה בניהם), שהיא היא המטרה העיקרית.

בטיפול פרטני התחילה ההתייחסות בשיחות אינסופיות, המשיכה בחשיפת אמונות מגבילות שנוצרו עקב פגיעות רגשיות שנעשו בעבר ועד לטענה שאומרת שכל אחד מאיתנו הוא יחיד ומיוחד ולכל אחד מאיתנו יש יעוד ותפקיד שעלינו למלא בעולם.

לפי אותה טענה ההוליסטית, פגיעות רגשיות שנחוו בעבר נחשבות לחלק מתהליך של 'הכשרה מקצועית' מעין נקודת הזינוק לדרך שסופה מימוש היעוד האישי. כך יוצא שלכל אחד מאיתנו יש את נקודת הזינוק שלו שמתאימה לדרך ההתפתחות שהוא צריך לעבור, דרך שמתאימה בדיוק למאפייני היעוד שלו.
 
שילוב של הטיפול הזוגי והטיפול הפרטני על פי הגישה ההוליסטית מבוסס על ההנחות הבאות:

המטרה הבסיסית – להביא אנרגיה לעולם הזה, אנרגיה שתורגש כאהבה, ויטליות, סיפוק, שייכות ומשמעות.

האמצעי – יצירת כלי קיבול לאנרגיה.

הדרך – בהיבט הפרטי: הפיכת היחיד לשלם דרך מציאת היעוד האישי ומימושו במסגרת כלל החברה. בהיבט הזוגי: הפיכת הזוג לשלם אחד חדש דרך יצירת חיבור רגשי בין בני הזוג.

התנאי לחיבור – התפתחות אישית המבוססת על שינוי הגישה ממצב של התמקדות ב- 'אני' למצב של התמקדות ב- 'אנחנו'. את ההתפתחות אפשר לעשות בכל מרחבי ההתנהלות שלנו בחיים אך בעיקר בתוך מערכות יחסים.

חומרי הלימוד – הקונפליקטים הצפים ועולים בעיקר במסגרת של מערכות יחסים.

סופו של התהליך, הן הפרטני והן הזוגי, בא לידי ביטוי במישור הפנימי ובמישור החיצוני.

במישור הפנימי מתקבלת תחושה של 'שלום בית' ביני לבין עצמי. יש תחושה של קבלה עצמית, אהבה עצמית, השלמה נינוחה עם המציאות, שחרור וסגירת עניינים מן העבר. התא הזוגי מוסיף, מרחיב ומשלים את השלמות הפנימית. התחושה היא שאני זה אנחנו, אנחנו השניים שהחליטו להקים בית.

במישור החיצוני מתקבלת תחושה כמו של איבר במערכת גוף האדם. אני גם אני שלם ומוגדר וגם בעל תפקיד בתוך מערכת גדולה ממני שיש לה מטרה גבוהה לקיים את החברה. אני גם דואג לעצמי ואני גם, בעת ובעונה אחת, קשוב לכל המערכת שסביבי.

האישור והגמול על כך שמימשנו את עצמינו בשני המישורים בא לידי ביטוי ברווחה נפשית, רגשית ובריאותית שכוללת תחושות של: גדילה, התרחבות, שלמות, ויטליות, אהבה, סיפוק, משמעות ושייכות.

 
pencil5, pencil, write, edit, blog, note

מאמרים

 

עקבו אחרינו

כתובת אשקלון, בית מעריב תל-אביב
Facebook
טלפון 050-7125003
דוא"ל aunilb@gmail.com

טיפול זוגי וטיפול פרטני 

בנימין ארדיטי