שש ש שלום , א...    אפשר לדבר עם ... ראיתי את המודעה שלך באינטרנט.
כך זה התחיל. בטלפון. קול עדין, נשי וילדותי. מתרגשת,  מגמגמת, אך רק במילה הראשונה. הוא, הוקסם מצליל קולה. היא צריכה חום, כך הסיק, הרבה חום, מרגישים את זה בטון הדיבור. ניסתה לפתח שיחה אך הוא, במקום אחר, מתרגש, רועד, לא יודע איך להחזיק בזכות שנפלה בחלקו להכיר אישה שכזו. שנים הוא מחפש אישה שתוכל לקבל את כל החום שיש בו והנה עכשיו, אולי זו היא.

כן, גם הוא מנוי באתר ההיכרויות, וכן, גם לו יש קשיים ופחדים ביצירת קשרים. הכוונה ב- "גם הוא" היא שגם לה, כך הניח, בלי להכירה, קשיים ופחדים, שהרי, מה לה ולאתר אינטרנט, מה לה ולהיכרויות ללא בסיס, ללא מכנה משותף, פרט להיותה בודדה, כמוהו, פרט להיותה משלה את עצמה, כמוהו, שרק בהן, במודעות, ורק עם הדמות האנונימית שמאחורי הכתוב במודעה, או בזו הנמצאת מעבר לקו הטלפון, נמצאת הנפש התאומה, זו שאותה אנחנו מחפשים, זו שאיתה נמצא מרגוע לנפשנו ולגופינו, זו שאיתה נמצא שלווה וחום שאותם אנחנו כה צריכים.

התנצלה על הדיבור, שאלה אם הוא גר עם הילדים, כי כך כתב במודעה שפרסם, ובצליל קולה כאילו נשמעה הבקשה, אולי, אולי הוא יוכל לקבל עוד ילדה, אותה. בלי לחכות לתשובתו המשיכה וסיפרה מה למדה ובמה היא עובדת. אפילו את שמה שכחה להגיד.

אישה עדינה ומפוחדת, מעמידה את עצמה למכירה במקום לתפוס את מעמד הקונה הבודק את הסחורה,  פוחדת שתידחה,  פחד שנובע מחיים במסגרת שדחתה אותה והעדיפה אחרות, אמנם דחייה זמנית ומקומית ובגלל סיבות שלא קשורות כלל בה אלא בשיקוליה ותסביכיה של הסביבה שבה גדלה, אך היא, כך נראה, תפסה את הדחייה כקבועה וציפתה לה בכל אשר תפנה. בתקופות אחרות או במסגרות אחרות, הייתה בוודאי מועדפת, מקובלת ובעלת בטחון עצמי ובוודאי שלא מגיעה לאתרי ההיכרויות באינטרנט.

אותו אדם עם אותם נתונים, כשהוא בסביבה מקבלת הוא פורח, משוחרר, חי, וכשהוא בסביבה לא מקבלת, לא תומכת ולא מעצימה הוא נובל, חסום ומשול למת. אותו אדם עם אותם נתונים, כל כך יחסי וכל כך אכזרי.

עוד היא מדברת שקע הוא במחשבות. תמיד היה כזה, מעולם לא היה ממוקד. כל מילה הייתה גורמת לו לעבור לעולמות אחרים. מחפש היה את הסיבות, את ה- למה, את ההקשר בין המציאות לבין הזרם הנסתר אך המורגש של חייו. מדוע הגיעה שיחת טלפון זו? שאל את עצמו, מדוע דווקא הבחורה הזו? ומדוע דווקא עכשיו?  אין אירועים אקראיים, כך האמין, לכל דבר יש משמעות וסיבה.

מנקודת מבט רחבה, דרך צפייה באירועים המתרחשים לאורך זמן יכול היחיד לראות צירופי מיקרים המתחברים למהלך מתמשך ומשמעותי של חיים, מעין דרך ברורה שממנה ניתן להסיק בדבר מהותה ומשמעותה של הדרך שנטוותה רק עבורו ושבה רק הוא אמור ללכת. ואז, כשמבינים את משמעותה של כל הדרך ניתן להבין את משמעותה ותפקידה של כל סיטואציה במהלך הדרך, בחיי היומיום. הבנת המשמעות אמורה להקל בקבלת ההחלטות ובבחירת התגובות.

מחשבותיו, שבהן היה נוטה לשקוע, גרמו לו לתחושה שהמציאות היומיומית מגבילה אותו. תמיד הרגיש שהוא מחובר לזרם קוסמי אין סופי שהוא הוא המציאות האמיתית ושממציאות זו נגזרת המציאות הארצית היומיומית ומשמעותה. 

על כל שאלה שהיה נשאל היה עונה שלוש תשובות, אחת המתאימה למציאות הארצית המוגבלת, שנייה המתאימה למציאות הקוסמית הרחבה והשלישית המציינת שזה לא מקרה שהשאלה הופנתה דווקא אליו ובכך היה מנסה לקרב את בן שיחו לעולמו הפנימי.

חשבו אותו לזר ומוזר ובאמת,  כזה היה, אף פעם לא הצליח להתחבר ולהשתייך, תמיד בעולם אחר, זה היה מקור קסמו אך היה זה גם מקור סבלו שבא לידי ביטוי בהסתגלותו הבלתי מוצלחת לחיי היומיום. כולם סביבו התרוצצו כשארשת של חשיבות עצמית על פניהם, חדורי מטרה  כיודעים את הסיבה למרוץ המאפיין את חיי היומיום אך הוא היה עוצר ואומר לעצמו שלא יתכן, שסתם כך באנו לעולם.

לא יתכן שסתם כך אנחנו חיים על הכוכב היחיד שעליו ניתן לחיות, בין אינסוף כוכבים שוממים. לא יתכן שסתם כך אנחנו חיים בתוך ובעזרת מערכת מתוחכמת של גוף וטבע. לא יתכן שבאנו לעולם כדי להרוויח בלוטו, או, כדי לראות תכנית טלביזיה אהובה, או, כדי להספיק לקנות דלק בזול לפני שהמחיר יעלה. זה, כך חשב, מעט מידי ופשטני מידי. חייבת להיות סיבה עמוקה יותר לעצם קיומינו, כלומר, אולי חיינו כן צריכים להיראות כך אבל מהי הסיבה העומדת בבסיס כל ההתנהגות הזו? אחרי מה כולם רצים? מה מיוחד בכסף? בכבוד? ברייטינג? בחומר? בחיצוניות? ולמה כל אחד רץ אחרי דבר אחר? האחד חוסך, השני מבזבז, השלישי חי בעיר, הרביעי בכפר, מה קורה פה? זה לא בשבילי אמר, זו לא תכלית החיים, זו לא
האמת ואני לא משתתף במשחק.

היא, עדיין מדברת, בלי לבדוק אם הוא מקשיב ובלבד שתרגיש, שתשלה את עצמה, שכל עוד היא מדברת, הם מנהלים שיחה. שתוכל להגיד לעצמה מאוחר יותר שהייתה להם דווקא שיחה די ארוכה. שתוכל להגיד שהנה, יש לה מישהו.

ניסיונותיה לפתח שיחה, להתחבב עליו ולצאת מבדידותה גרמו לו דווקא להמשיך במחשבותיו ולשאול את עצמו, מדוע, מדוע  היא מתנהגת כך? מדוע כל כוחה מופנה קודם כל להשגת תחושת קבלה והשתייכות? מדוע אישה מקסימה זו צריכה בכלל אישור כדי להרגיש טוב, כדי להסיק שהיא טובה, כדי להאמין שהיא בסדר? ומדוע האישור צריך לבוא דווקא מאחרים?

מדוע אנחנו בכלל צריכים להשתייך? להיות מקובלים? להיות מחוזרים? מכובדים? ואם לא די בקו התנהגותי מוזר שכזה, מדוע במצב שבו אנחנו לא מצליחים להשתייך אנחנו מסיקים תמיד את המסקנה האבסורדית ולפיה זה אנחנו שאשמים ולא דווקא בזה שאנחנו בעצם נמצאים במקום שלא מתאים לנו? מדוע כשאנחנו נמצאים בסביבה אנושית שלא מתאימה לנו אנחנו מנסים להשתנות ולהתאים את עצמנו, במקום להחליף את הסביבה או לנסות ולשנות אותה? מדוע אנחנו כל כך רוצים להיות מקובלים? מה אנחנו מחפשים? אחרי מה אנחנו רודפים? ולמה יש לנו את התחושה שמה שאנחנו מחפשים נמצא דווקא בבני אדם?

אם נחזור לשיחת הטלפון אז, מה גרם לנפש העדינה שמעבר לקו הטלפון לבחור, מכל המודעות, דווקא במודעה שלו? מה גרם לה להרים את הטלפון ולהתקשר? מה היא מחפשת? ומה היה במודעה שפרסם שגרם לה לחשוב שהנה היא מצאה?

אפשר להניח שהבחורה העדינה שמעבר לקו מחפשת קצת נחת בחיים. מאחר וחיים בבדידות מקטינים את הכוחות הנפשיים אפשר להניח שהיא מחפשת בן זוג כדי לצאת מהבדידות ולהחזיר לעצמה את הכוחות הנפשיים. אפשר גם להוסיף ולהניח שניסוח המודעה באתר ההיכרויות כלל רמזים שגרמו לה להעריך שדווקא אתו יהיה לה קצת אושר בחיים ודווקא איתו היא תקבל קצת כוחות להמשיך. אפשר להמשיך עוד ועוד את ההנחות אך תמיד, בסוף כל השאלות ובסוף כל ההנחות נגיע למסקנה האחת והיחידה. היא מחפשת את האושר שלה.

האושר הזה שהיא מחפשת בא לידי ביטוי בתחושות של סיפוק, משמעות ושייכות. המילה שמאגדת בתוכה את כל התחושות שהיא מחפשת קוראים – אהבה. האהבה באה לידי ביטוי בתחושות של התעלות, התרחבות, שמחה, משמעות, שייכות, אבל בעיקר, תחושה של כוח, תחושה של חשק לחיות את החיים, תחושה שקוראים לה – אנרגיה.

אנרגיה. היא מחפשת אנרגיה. היא, אתה, את ואני וכל בני האדם מונעים על ידי הצורך באנרגיה. אנחנו מחפשים אנרגיה. כשיש לנו אנרגיה אנחנו מאושרים, פעילים, מרגישים שייכות, משמעותיים ואופטימיים. כשאין לנו אנרגיה אנחנו מדוכאים, פסיביים ופסימיים. החיפוש אחר האנרגיה הוא זה שמנחה אותנו בכל בחירה ובחירה, החל מהמזון שאנו בוחרים לאכול דרך אזור המגורים שבו אנו בוחרים לגור, העיסוק שבו אנחנו בוחרים, תוכן המשפט שאנו בוחרים לומר או נמנעים מלומר, ועד לבחירה בבן/בת הזוג שאיתם אנחנו בוחרים לחיות.
אנרגיה – זה כל הסיפור.
 
 
pencil5, pencil, write, edit, blog, note

מאמרים

מה אנחנו בעצם מחפשים?


 

עקבו אחרינו

כתובת אשקלון, בית מעריב תל-אביב
Facebook
טלפון 050-7125003
דוא"ל aunilb@gmail.com

טיפול זוגי וטיפול פרטני 

בנימין ארדיטי